10 стъпки към по-подреден дом

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

flower women

Току-що сте почистили и подредили дневната с желанието да я приближите с поне една стъпка до емоционалния оазис, от който се нуждаете, когато цялото семейство е заедно вкъщи. Казали сте си, че няма да ви пука от ужасяващите крясъци от съседната стая, докато не си изпиете чашата чай на дивана. И преди дори да успеете да стигнете до диван и чаша, виждате, че дневната отново е приютила няколко кубчета от конструктора, картонен кон, загинал в битката, два пантофа с различни големини и от различни чифтове. За сметка на това диванът се е освободил от няколко възглавници, необходими за укрепването на фронта в съседната стая.

Как да се справите с безпорядъка по-лесно? Как да подреждате и почиствате дома си без това да се превръща в съботно-неделна епопея на забравената почивка?

Ето нашите 10 съвета:

1. Организирайте процеса. Просто направете таблица с дните, в които се почиства нещо – защото не може всичко да се свърши в един ден, а и не е нужно. Може да ви се струва съвършено ненужно, но когато имате таблица, напомняща ви кога какво да направите, всичко в дома ви започва да изглежда много по-чисто. А и ако разпределите работата на малки порции ви отнема не повече то 10-15 минути на ден.

2. Организиране на оръжията. Това също може да звучи странно, но всъщност е особено важно всичко да е подредено добре и да е близо до мястото, където се използва. Няма смисъл препаратът за баня да се намира в другия край на апартамента, при останалите препарати – оставете го в банята. Това правило пести време и намалява километража, който навъртаме вкъщи.

3. Чистете от горе надолу. Това означава плотове, маси, етажерки, прозорци, полилеи, шкафове и след това ниски мебели и под. По-лесно е, защото когато чистите високите части прах и мръсотия падат по пода, а след това обирате всичко наведнъж с прахосмукачката и парцала.

4. Оставяйте „външните“ неща близо до входната врата. Не е нужно цялото семейство да внася навътре в дома мръсни обувки, чанти, топки, якета и прочее. Нека всичко остане близо до вратата, за да се изнесе също толкова лесно навън!

5. Вместо да ходите чак до шкафа с почистващите препарати , за да почистите неразборията, създадена от няколкото чифта малки крака, току-що превзели пределите на дома след училище и детска градина, инвестирайте в малко шкафче в антрето, където да държите необходимите неща за почистване на тази високомикробна зона от дома.

6. Действайте систематично. За да става почистването по-бързи и безболезнено, започвайте от една стая и се насочете към друга едва след като приключите с първата. Движете се по посока на часовниковата стрелка в дома си или от най-вътрешната към най-външната част – най-външната е тази, която е близо до входа.

7. Списък с почистващите препарати – също като график за почистване на стаите – ви помага да следите кой препарат свършва, за да набавите още от него. Така графикът няма да пропадне.

8. Почиствайте в движение. Не разчитайте да имате време за всичко след време. Правете малки стъпки на момента – когато децата разсипят саксията е време за прахосмукачка в дневната, след като сготвите патицата с портокалов сос, е време за почистване на кухнята… и т.н. Не оставяйте всичко за след това, защото бъркотия плюс грижа за малки деца означава тотално бедствие вкъщи. До следващо почистване.

9. Депо за изгубени вещи. Идеалният ред е невъзможен, а и не е нужен. Въпросът е, че можете да помогнете на етажерките и секциите наоколо да не се натрупват с малки вещи и детски играчки бързо след подреждането, като инсталирате малък кош за загубени вещи, в които да слагате всичко, което не е на мястото си.

10. Идеалният дом е невъзможен. Дори и в деня за чистене и подреждане на масата ще има чаша с кафе, парче от пъзел, малко камионче на пода, едно-две писма по етажерките, куп (добре, де, подредени) детски книги на лавицата в ваши книги. Просто помнете да правите всичко възможно срещу настъплението на безпорядъка. Разни неща тук и там не са проблем, никой дом не може да е идеален щом в него растат малки креативни гении.


Още:


many_toys  11 знака, че имате малки деца в дома си

jena-mie-prozorec  Да почистим прозорците без химикали

8339ce5e6798e5215145fff8380a2b09_big  Как да имаме по-чист, по-зелен и по-здрав дом

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

16,688 преглеждания

Comments are closed.