10 начина да синхронизирате отглеждането на детето с вашия партньор

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

family

Редица проучвания показват, че ако родителите имат различни мнения относно отглеждането на своето дете, това може да доведе до проблеми с възпитанието и поведението. Разбира се, това не означава, че вие и вашият партньор трябва да мислите по еднакъв начин. Ключът се крие в това да постигнете синхрон и да действате по начин, който няма да обърка детето.

За да разчупите старите стереотипи и да бъдете едни модерни родители, трябва да изградите ефективна стратегия. Ние ви предлагаме 10 стъпки за нейното осъществяване: 

1. Говорете с вашия партньор за начина, по който вие сте били възпитавани като деца. Обикновено родителите повтарят методите, които са възприели. 

2. Попитайте вашия партньор, защо предпочита определени методи и го изслушайте, без да го прекъсвате. Попитайте себе си, защо не харесвате тези методи и защо препочитате коренно различно поведение. От какво се страхувате всъщност? 

3. Какви притеснения има партньора ви относно вашия стил на възпитание? 

4. Обсъдете всички възможни опции. Изградете ясна система от правила и се опитайте да я следвате. 

5. Когато започнете да следвате плана и има неща, които не се случват по начина, който сте желали, обсъдете това с партньора си на тихо и спокойно място. Не се карайте пред детето. 

6. Правете компромиси в името на детето. 

7. Винаги вземайте решенията заедно със своя партньор и ясно покажете това на детето. Ако например то иска разрешение за нещо му кажете, че трябва да го получи и от двамата. 

8. Ако вашият партньор се чувства обезкуражен – например ако не успее да се справи с някоя ситуция – винаги го подкрепяйте и бъдете до него. Говорете и се опитайте да разрешите заедно проблема.

9. Ако вашето дете е в училищна възраст, може да изградите някакви вътрешни правила, които цялото семейство да следва. Нека детето вземе участие в създаването на тези правила, така то ще се чувства по-съпричастно и ще добие увереност, че неговото мнение има значение за вас. 

10. Какво ако вашия партньор отказва дори да говори за даден проблем? Това е трудна задача, но не се предавайте. Опитайте се да разберете какво точно в поведението на детето го изнервя и какви са неговите идеи да се справите с това. 

Комуникацията е от изключително значение за двамата партньори при отглеждането на дете. Говорете, четете книги или статии, консултирайте си дори със специалист ако имате затруднения при възпитанието на детето.


Прочетете също:

 

Позитивното родителство в действие

Когато баба и дядо прекрачват границата при възпитанието


Как да общуваме с по-голямото си дете


10 неща, които не разбираме в децата си


„Мамо, тате, защо се карате?“


Да се подмладим


 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

3,509 преглеждания

Comments are closed.