„Синьо или розово” – половите стереотипи и влиянието им върху децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Половите стереотипи се пораждат още в най-ранна възраст и заслугата децата да ги възприемат толкова бързо и категорично е на нас, възрастните. Какво всъщност трябва да знаем за тях и как можем да намалим негативното им въздействие?

1

1. Премахнете половите квалификации от речника си
Колкото повече употребявате фрази от типа „Ти си момче”, „Момичетата на правят така”, „Куклите са за момичета”, „Камионите са за момчета” и т.н., толкова по-бързо детето възприема тези представи. В ранна възраст децата не разполагат със свои стереотипи и попиват тези на възрастните. Така вместо да се фокусират върху индивидуалността на околните, те започват да пречупват представите си през призмата на техния пол – например, че не е редно момчетата да плачат или пък момичетата да бъдат късо подстригани.

2

2. Фокусирайте се върху индивидуалността на детето си
Вместо да се замисляте за спецификите на момченцата или момиченцата, концентрирайте се върху други фактори, които правят децата различни – техните таланти, хобита, това какво харесват и какво не, техния характер и темперамент.
Вместо да се чудите защо момченцето ви си пада по по-дамски игри или пък вашата госпожица предпочита да си играе с колички, наблюдавайте техните силни и слаби страни, способността им да комуникират, да творят и да учат.

3

3. Запознайте се с фактите и статистиките
Множество проучвания са доказали, че способността на един човек да запомня или да учи например, не зависи от това дали е мъж или жена. Според детския психолог д-р Емили Браун, до четиригодишна възраст децата са еднакво чувствителни и имат еднаква нужда от обич, нежност и внимание, независимо дали са момчета или момичета.

4

4. Прилагайте единен подход
Много млади родители се изненадват от това колко бързо започва фокусирането върху пола. Например – розовото е за момиченца, синьото – за момченца. Някой някога е решил така и това вече е като неписан закон. Някои поведенчески характеристики на самите родители също са базирани на стереотипи – например, че трябва да разговарят повече с момиченцата си, отколкото с момченцата, че с девойките може да се използва по-сложен речник, а с момчетата трябва да се говори просто и ясно.

5

5. Играчките са средство, не символ
Игрите и играчките за малчуганите са не само начин за забавление, те са средството, чрез което децата опознават света и научават нови неща.
Игрите с кукли могат да насърчат емпатията, както у момиченцата, така и у момченцата. Легото и строителите стимулират у децата концентрация и аналитично мислене, независимо от пола. Игрите с топка пък подпомагат координацията и двигателната култура. Така че – когато влезете в магазина за играчки, не се ръководете толкова стриктно от това кое е за момченца и кое за момиченца. Изберете играчките според това какви умения искате да насърчите у детето, какви нови познания и интереси цените и бихте желали да стимулирате.

Базирано на статия, публикувана в parentdish.ca

 

Прочетете също:

Как да отгледаме син, който се отнася с уважение към жените?

Розовото е просто цвят

Как да възпитаме момче

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,695 преглеждания

Comments are closed.