Защо са важни гнездата за кувьози?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

bebe v kuvioz (2)

На 22 декември в София в търговски център The Mall фондация „Нашите недоносени деца” организира благотворителен коледен базар “Подари мъничко вълшебство”, на който ще се събират средства за закупуването на гнезда за куьвози, с които ще се оборудват няколко неонатологични отделения в страната.

За да ви предоставим повече информация относно тяхната употреба и значение се допитахме до професионалното мнение на доц. д-р Иван Чавдаров. Той има над 20 години опит в сферата на физикалната и рехабилитационната медицина при деца с двигателно изоставане и проблеми с координацията на движенията. В момента изпълнява длъжността управител на Специализирана болница за долекуване, продължително лечение и Речник рехабилитация на деца с церебрална парализа “Света София”. Болницата е публично общинско лечебно заведение, в което екип от професионалисти обгрижва деца с церебрална парализа и други невромускулни увреждания, като създава условия за равностойното им участие в живота чрез активно въздействие върху техните двигателни, говорни, психични и учебни умения.

В: Доц. Чавдаров какво представляват гнездата за новородени?

О: Това са приспособления за правилно позициониране на недоносени новородени веднага след раждането.

В: Какво е тяхното приложение и как помагат на бебетата?

О: Тези приспособления осигуряват т.н. позиционно лечение, което е част от т.н. Ерготерапия. Ерготерапията е част от медицинската рехабилитация, насочена към адаптирането на околната среда (болницата, дома, детската градина, училището, работното място и мястото за отдих и спорт), към потребностите на индивида (новородено, кърмаче, дете, юноша и възрастен), осигуряващо неговото пълноценно развитие и реализация. Новородените недоносени бебета са с незряла нервна система, която няма готовност да поеме адекватно гравитационното натоварване. Гнездата са оформени по модела на т.н. „ембрионална позиция”, която осигурява комфорт на бебето подобен на този в родилните органи на майката – центрирана позиция и повече опорни точки и равнини.

В: Имате ли информация дали българските неонатологични отделения разполагат с тези гнезда?

О: Нямам информация, но и няма родители, които съм консултирал, да са ми споменавали за този тип помощни средства в някое неонатологично отделение, каквито аз им препоръчвам за приложение в домашна среда.

В: Защо са важни гнездата от гледна точка на Вашата специалност – детската неврохабилитация?

О: Правилното позициониране на недоносените новородени в „ембрионална позиция” е от голямо значение в първите 2-3 месеца за тяхното невро-моторно развитие. Тази позиция намалява активността на редица примитивни рефлекси, влияещи негативно на недоносеното, разтегля определени екстензорни мускулни групи релативно намалявайки тяхната сила, стимулира перцепцията от значително по-големи участъци на тялото, осигурява комфортна антигравитационна позиция и пасивно центриране на кърмачето, което води да отключване на повече движения за горни и долни крайници, незаменима част от моторното му развитие.

В: Какви са неблагоприятните ефекти на тази изтегната поза на новороденото, която то е принудено да заема в обикновеното креватче или в кувьоза?

О: Тази позиция стимулира примитивни позиционни и лабиринтни рефлекси, чиято свръх-активност може да провокира забавянето на моторното развитие на детето в насока посягане с горни крайници и флексия на таза, което да има негативни последици, както за грубата така и за финната му моторика.

В: До каква възраст на децата смятате, че има смисъл от употребата на гнездата?

О: До коригираната възраст от 3 месеца, когато идва физиологичното центриране на позицията на тялото от гръбен лег и детето намира и двете си ръце на средната линия на тялото. При някои деца е възможно това да се получи още в края на 2-ри началото на 3-ти месец, затова трябва да се подхожда индивидуално.

В: При Вас идват много недоносени деца, които в последствие имат някакъв проблем в следствие на преждевременното раждане. Каква е вашата препоръка към родителите?

О: Да не се колебаят, да не изчакват и настоятелно да търсят тясно-специализирано лекарско проследяване и екип от специалисти за съдействие, защото мозъчната незрялост провокира често пъти освен моторни проблеми, така и проблеми с храненето, говора, речта, финната моторика и когнитивните способности на детето.

bebe v kuvioz (1)

Защо са важни гнездата за кувьози?
Интервю с д-р Диана Аргирова


Д-р Диана Аргирова, която завършва висше медицинско образование в Пловдив през 1992 г. Работила е като участъков педиатър в Общинска болница гр. Раковски, а днес е Началник отделение по неонатология в МБАЛ Пловдив АД. Д-р Аргирова ръководи първото отделение в страната, което със собствени средства осигурява няколко различни по размер гнезда за новородени и ще сподели с нас опита си и защо е важно и други болници да бъдат обурудвани с тях:

В: Д-р Аргирова вашата болница е първата в България, решила да осигури със собствени средства няколко различни по размер гнезда за новородени. Какво Ви подтикна към това решение и с какво тези гнезда помагат на бебетата? 

О: Когато получих информация за гнездата за новородени /преди около година/, вниманието ми беше привлечено от многобройните положителни ефекти върху развитието на децата, отглеждани в тях. Още тогава се опитах да се свържа с дистрибуторите, но без успех.

Преди около два месеца по една щастлива случайност имах възможността да се запозная лично с хората, които ги рекламират в България и това беше шанс да науча от тях за личния им опит при ползването на гнездата за новородени. В резултат на всичко това вече нямах колебания, че ако можем да си ги позволим от финансова гледна точка, ще осигурим подобни удобства и за нашите малки пациенти. Щастлива съм, че вече всичко това е реалност, защото за нас е много важно децата, които лекуваме да получат всичко най-добро за успешен старт в живота.

Все още опитът ни с гнездата е малък, но наблюденията ни съвпадат с проучванията на лекарите, които са ги разработили. Бебетата са по-спокойни, заемат позиции, подобни на тези в майчината утроба, имаме усещането, че се чувстват защитени.

В заключение ще кажа, че няма човек от персонала, който да не е пожелал да има такива гнезда и за възрастни.

В: Толкова ли e важно според Вас ползването им?

О: Считам, че ползването на гнездата за новородени е много важно за психо-емоционалното развитие на бебетата, като им създава положителни емоции. Много ценно е и това, че се имитира майчината утроба, особено за преждевременно родените деца. Ползването им е възможно дори и при тежко състояние на бебето. Вероятно ще има полза и за предотвратяване на страничното сплескване на главичките на недоносените бебета, т.нар. долихоцефалия.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

5,371 преглеждания

Comments are closed.