Световен ден на кръводарителя

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
kruvodaryavane

Днес е Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител, съобщиха от Българският Червен кръст (БЧК).

Във връзка с това от БЧК и Националният център по трансфузионна хематология ще връчат почетни плакети на дългогодишни доброволни и безвъзмездни кръводарители. Те са номинирани от комисия, в която участват представители на двете институции, въз основа на изпратени предложения от цялата страна.

За принос в доброволното и безвъзмездно кръводаряване ще бъдат наградени и Софийска Света Митрополия и Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в град Банкя.

Награждаването ще стане по време на 56-ата Национална конференция на системата по трансфузионната хематология в България. Ще бъде организирана и кръводарителска акция, към която могат да се присъединят всички желаещи да дарят частица от себе си, за да спасят човешки живот.

Кръводарителската акция ще започне в 9.30 ч. в зала „София” на БЧК, бул. „Джеймс Баучер” 76 и ще продължи до 13 ч.

Днес отбелязваме и 148 години от рождението на Карл Ландщайнер,  американски имунолог, лекар и патолог, който е откривателят на основните кръвни групи и създаването на системата ABO, която ги идентифицира и революционизира изцяло преливането на кръв и откриването на подобни клетки в човешкия организъм.

Наричат го баща на трансфузионната медицина.

Съвместната му работа с  Александър Уийнър относно “факторът Резус” през 1937г. привлича огромно внимание сред техните колеги и тогавашната преса. Благодарение на техния общ труд се намира много по-ефективен начин за преливане на кръв, който вече да не застрашава пациентите. Усилията му допринасят значително за откриването и доказването на вируса полиомиелит, което се случва през 1909г. От своя страна това не е самостоятелно постижение, а проект, над който той работи с колегите си Константин Левадити и Ъруин Попър.

В сферата на бактериология Ландшайдер и Клара Ниг успяват след серия от експерименти в периода 1930-32 год. да открият как да третират Rickettsia Prowazekkii което е причинителят на тиф.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,185 преглеждания

Comments are closed.