Св. мъченица Валентина и Св. Харалампи

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Sv. Haralampii

На 10 февруари всяка година Православната църква чества паметта на Св. свещеномъченик Харалампий и Света мъченица Валентина.

Св. Харалампий бил епископ в гр. Магнезий. С делата и проповедите си той не се харесвал на тогавашната власт и бил изправен пред градския съд, за да се разкае и отрече от своя Господ. Хвърлен в тъмница, той бил подложен на нечовешки мъки, но изцелен от раните си с Божията сила. Когато видели това чудо, много езичници повярвали в Исус и се отрекли от старите идоли. А светецът продължил да проповядва и да прави чудеса до кончината си.

Сведенията за Св. мъченица Валентина са много оскъдни. Известно е, че е била благочестива  девойка, живяла в околностите на Кесария Палестинска. Тя става жертва на гоненията срещу християните през 308 г. при Максимилиан ІІ Галерий (308-313 г.). Когато мъчителите се опитват да я накарат насила да принесе жертва в езическия храм, тя хвърля камък върху жертвеника и се обръща с гръб към горящия на него огън. Тази постъпка предрешава съдбата й – езичниците я обезглавяват.

В народните представи Св. Харалампий бил властелинът на всички болести. Държал ги със синджир и по своя воля ги пращал да вървят по света. Според легендите свети Харалампий е заповедник и на чумата и поради тази причина денят му е наричан още “Чумин ден”. За да умилостивят чумата, жените месели питки, мажели ги с мед и ги раздавали на съседи и роднини. В народните представи чумата е стара, грозна, рошава и зла жена, която трябва да се изведе от селището. Затова оставяли в края на населеното място питка с мед, шише вино, нова кърпа, сапун, гребен и вода, за да се залиса, докато мие косите си и ги сплита, а докато се нахрани и напие — да забрави за какво е слязла. За да се предпазят от лоши болести, жените не трябва да работят на този ден. Единствено разрешено е да омесят питка, която да занесат в църквата за освещаване. Заедно с нея се носи и мед. Смята се, че този мед е придобил лековити сили, затова се пази през цялата година. Ако някой се разболее му дават от него, та по-бързо да се възстанови и да оздравее.

Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Божествена Света Литургия и по традиция се освещава лечебен мед. Десети февруари се празнува като ден на пчеларя. Това е единственият ден в годината, в който в църквата се освещава мед. Този специален мед се ползва не за ежедневна употреба, а за да се лекуват с него различни болести.

Имен ден празнуват: Валентина, Валя, Валентин, Вальо, Харалампи, Ламбо, Пейо, Пейчо, Пейка

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

10,036 преглеждания

Comments are closed.