Със среден 3 експерти оцениха грижата на държавата към децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

belejnik-2015

За четвърта поредна година Национална мрежа за децата представи „Бележник 2015: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата“. Целта на документа е да направи преглед на напредъка на изпълнението на ангажиментите на държавата към децата.

Най-високата оценка в документа е добър 4.29 за подобласт образование и грижи в ранна детска възраст. Напредъкът в нея е чувствителен в сравнение с миналата година, когато тя е оценена със слаб 2.86. Увеличението се дължи основно на предприетите действия по отношение на ангажиментите за въвеждане на стандарти за ранно детско развитие и развиване на програми за предучилищно възпитание и подготовка. 2.11 е най-ниската оценка и тя е за подобласт осиновяване, през 2014 г. тя е била 2.43. Бележник 2015 отчита, че процесът на осиновяване продължава да не е приоритет на държавата, протича усложнено, объркващо и разпокъсано между множество институции.

218 деца и младежи имаха възможност да изразят своята гледна точка по някои от ангажиментите и препоръките в документа. Те се включиха в 4 фокус групи и попълниха онлайн анкета. Така мнението им и поставените оценки станаха част от цялостния текст на авторите на Бележник 2015, който за втора поредна година дава платформа, за да бъде чут техния глас.

Оценките в Бележник 2015 са:

Общи принципи по прилагане на Конвенцията на ООН за правата на детето 3.06

Семейна среда и алтернативни грижи 2.61

Здравеопазване 3.31

Образование 3.62

Детско правосъдие 3.30

Годишен успех 3.20

Целта на Бележника е да дадем външен поглед на политиците и експертите в държавните институции по отношение на пътя, по който вървим в развитието на детските политики. Тази година оценката е за първи път 3.20. Ние винаги казваме, че самите оценки не са толкова важни, а е по-важно да проследим развитието на ангажиментите, като навсякъде се стремим да предлагаме и решения, както и да споделяме съществуващи добри практики“, каза Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.

Освен анализа на поетите от държавата ангажименти, Бележникът обръща внимание и на 10 въпроса, които не присъстват в правителствените стратегии и планове, но са изключително важни за подобряването на живота на децата и семействата в България. „Десетте възможни решения на десет нерешени задачи“, които предлагат експертите от Национална мрежа за децата са:

*Създаване на Детски омбудсман;

*Актуализиране на приетата през 2004 г. Национална жилищна стратегия и приемане на пакет от програми и нормативни промени за нейното изпълнение;

*Разработване и приемане на цялостна семейна политика;

*Подобряване капацитета на системата за закрила на детето;

*Премахване на двусменния режим на обучение;

*Гарантиране на безплатен достъп до предучилищно образование за всички деца, независимо от населеното място, в което живеят и от социалния им статус;

*Гарантиране на приятелски настроена към майката и бебето здравна система;

*Развиване на целенасочена държавна политика за инвестиране и задържане в България на детски здравни специалисти;

*Възприемане на политика и насърчаване на култура за нулева толерантност към насилието над деца в обществото;

*Разработване и прилагане на единни стандарти за щадящо изслушване на деца.

* НМД – национална мрежа на децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,195 преглеждания

Comments are closed.