Седмица 6

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 7

Вашето бебе

Бебчето вече е доста заето. Пораснало е до внушителните 5 мм и е леко извито като бобово зърно. Започват да се развиват ларинксът и вътрешното ухо. Очертанията на плацентата също се оформят, но тя няма да започне производството си на хормони до 12-та седмица. Сърцето на бебето, което бавно, но сигурно се разделя на лява и дясна камера, бие със 100 до 130 удара в минута, което е почти два пъти по-бързо от вашето, и кръвта циркулира из миниатюрното тяло. Развиват се червата, а там където по-късно ще се появят бели дробове, все още има само едни малки отвори. Бебчето започва да създава мускулни влакна и в средата на тази седмица вероятно ще започне да движи минатюрните си крайници.

Вие

Поздравления! Открили сте, че очаквате бебче и това все още ви изглежда невероятно. Несъмнено чувствате лека нервна възбуда, като си помислите за всички онези месеци, които предстоят. Добра идея е да поговорите с партньора си и да го включите в размислите си, защото вероятно и той изпитва нервност от предстоящето събитие като вас. Може би вече чувствате физически неразположения като болки в гърдите (пробвайте да спите с мек памучен сутиен за повече комфорт), умора, често уриниране и гадене.
 
Вече сте бременни от един месец и вероятно забелязвате как дрехите ви стават малко по-тесни около кръста. Започнете да търсите дрехи за бременни, ако се чувствате готови за това.

Паренето в средата на гръдния кош е едно от най-честите оплаквания по време на бременността. Причината са всъщност стомашни киселини, които се получават след хранене и причиняват усещане за парене, горчив или кисел вкус в устата и увеличаваща се болка при навеждане и лягане. През първите три месеца почти 25% от бременните страдат от тези симптоми. По-късно те могат да станат още по-жестоки, тъй като растящото бебе притиска храносмилателния тракт. Препоръчва се да се храните на често и по малко. Сигурен начин да получите киселини е ако изядете огромна порция храна и веднага си легнете!

Запекът е друг често срещан симптом на ранната бременност, който е следствие от промените в тялото ви. От една страна нивата на хормоните нарастват (особено прогестерона, който отпуска меките мускули на червата и стомаха и така предизвиква забавяне на храносмилането), от друга се увеличава и притокът на кръв. Ако в този момент не поемате достатъчно количество вода, ще се дехидратирате и това ще доведе до запек. Така че пийте много течности, движете се и похапвайте повече плодове като сини сливи например!

Не използвайте разхлабителни без предписание от лекаря си. Ако запекът продължава дълго време, обърнете внимание върху този проблем по време на прегледите през бременността. Не се напъвайте, когато ходите до тоалетна, защото това води до получаване на хемороиди.

Още по темата:

Смяната на настроенията

Как да се справите с умората

Първи триместър от бременността

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

689 преглеждания

Comments are closed.