Ранното събуждане и проблемното заспиване при децата – има ли решение?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

shutterstock_155017265

Случвало ли ви се е рано сутрин толкова да ви се спи, че дори да не можете да отворите очите си? Или пък вечер да сте неистово уморени, а малкият ви наследник да кипи от енергия и да е готов на всичко, но не и да се отправи към леглото?

Определено тези два сценария са доста изтощителни, особено, ако вървят в комбинация. Какво обаче трябва да знаем и има ли решение?

Ранното събуждане
Според изследване в областта на детската педиатрия, публикувано в Windsor Peak Press, ако слагаме детето да си ляга късно вечер, това се превръща в повод да се събужда дори още по-рано.
Повечето родители смятат, че когато малчуганите си лягат след като вече са преуморени, това ще се превърне в повод да спят непробудно поне до 9 ч. на следващата сутрин. Всъщност експертите са на мнение, че в тези случаи децата имат по-неспокоен и непълноценен сън, не успяват да заспят достатъчно дълбоко, което става повод за ранното им събуждане.

Всичко това е свързано с естествения биологичен часовник на малките. Децата обикновено се нуждаят от 12-14 часа сън на ден като в тези часове се включва и следобедната дрямка. Ако се опитваме да нарушим този естествен ритъм с късно вечерно приспиване, единственото, което ще постигнем, е да намалим качеството на съня и неговата полезност.

Какво да направим вместо това?
Опитайте се да приемете ранното ставане като етап, който рано или късно ще отмине. Да, със сигурност на всеки му се иска да поспи поне още час, особено, ако предният ден е бил тежък и изморителен. Замислете се обаче, че ставането в 6 ч. е типично за доста деца и не е израз на някакъв физически или емоционален проблем.

Научете детето си, че денят не започва веднага, след като то отвори очи
Не бързайте да започвате да играете или да давате закуска веднага, след като детето се събуди. То трябва да знае, че е още рано и повечето хора все още спят. Вместо това, изчакайте петнайсетина минути преди да покажете, че вече и вие сте в отбора на будните. Има много деца, които са свикнали да пазят тишина 15-20 минути след ставане от сън. За да не скучае, оставете му книжка или няколко играчки, с които да поиграе в креватчето.

Проблемното заспиване
За някои деца заспиването е нещо крайно негативно и го асоциират със задължение и наказание, тъй като трябва да оставят игрите или гледането на телевизия.  За други времето за сън е неприятно, тъй като се притесняват, че ще останат сами и родителите им няма да са с тях.

Връзката между храненето и съня
Хранителният режим на малчуганите и вида храна, която приемат, имат ключова роля за техния сън. Избягвайте да им давате сладки неща преди лягане и се старайте да не вечерят след 19 ч. Нека в менюто на малчуганите присъстват повече плодове и зеленчуци, храни богати на фибри и ензими, вместо консервирани и рафинирани продукти. Ако все пак детето иска нещо за ядене преди да си легне, то нека не са желирани бонбони или чипс. Можете да му направите чай от мента или мащерка и да добавите мед – комбинация, която действа успокояващо и подпомага добрия сън.
Имайте предвид, че понякога детето твърди, че е гладно, само за да печели време и да не си легне. С течение на времето може да избегнете това като му обясните, че не се яде преди сън и че храненето става по време на вечеря, а не след това.

Игрите и телевизията
Важно е игрите, на които детето играе преди да стане време за заспиване, да не водят до неговата превъзбуденост и повишена емоционалност. Опитайте се да поиграете с детето като рисувате, подреждате конструктори или оцветявате. От друга страна телевизорът има негативен ефект върху качеството на съня не само при децата, но и при възрастните. Вместо това е по-добре да му разказвате истории като загасите осветлението или като му четете приказки на нощна лампа.

Вижте още:

Сънят на бебето и начините да го приспим

Темпераментът на бебето и съня

Да спим с бебето – да, не, понякога?

Какви са причините за тръшкането при децата и как да постъпим?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

19,528 преглеждания

Comments are closed.