Предимството да кърмиш

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

breast-milk

Световната Седмица на Кърменето се провежда всяка година в периода 1-7 август. Всяка година нараства броят на кърмещите жени, които се присъединяват към събитието „Голямото кърмене“. Варна участва за трети пореден път в тази инициатива. Тази година събитието се проведе в Кът за Кърмене в градината на Карин дом на 31 юли.

Карин дом подкрепя кърменето, като най-естествения начин на хранене за бебетата. Подготвили сме статия на Боряна Петърнишки, която обяснява ползите от кърменето. Боряна е консултант към Националния комитет по кърмене и приятел на Карин дом:

Да поемеш ролята на родител, осъзнато и отговорно, е голямо предизвикателство. Децата ни изненадват и често сме неподготвени, действаме различно от планираното и се учим в крачка. Важно е да имаме информация и подкрепа, за да можем да направим правилния за нас и детето избор.

Напоследък все повече се говори за това, че майчиното мляко е най-подходящата храна за бебетата. Готови ли сме, обаче, твърдо да застанем зад решението си да храним с кърма своето дете в първите месеци от живота му? Готови ли сме да положим усилия, да потърсим начини, да посрещнем последствията?

Представям ви част от предимствата на естествената храна, преди да се спра на това колко ценна е тя за бебето и полезно за майката да кърми:

  • Майчиното мляко е безплатно, а кърменето е свързано с много по-малко разходи, не само за семейството, но за обществото като цяло.

  • Кърмата не съдържа така горещо разискваните напоследък генно модифицирани продукти и синтетични растежни хормони. Тя винаги е в нужното съотношение на мазнини, въглехидрати и протеини и в нея присъстват незаменими ензими, растежни хормони, имунологични, антибактериални, антивирусни, антипаразитни и противовъзпалителни фактори.

  • Няма да ви се наложи да я „върнете” заради лош състав или изтекъл срок на годност, тя винаги е прясна, с идеална температура и съдържание, което се променя с променящите се нужди на вашето бебе.

  • Кърмата ви е винаги „под ръка” и, съгласете се, в доста по-атрактивна „опаковка” от шарена картонена кутия!

И ако това ви се струват недостатъчно сериозни аргументи, то вероятно предимствата за вашата рожба ще са по-убедителни:

  • Кърмените бебета са по-здрави. Те много по-рядко страдат от проблеми в храносмилателната система, от бактериални, ушни и дихателни инфекции; кърменето намалява вероятността от болести на бъбреците, тъй като кърмата съдържа по-малко сол и протеини от адаптираното мляко (АМ). Майчиното мляко защитава и от диарийни инфекции.

  • Кърменето намалява риска от алергии, докато храненето с АМ създава предпоставки за отключване на алергия към белтъка на кравето мляко.

  • Кърмата е идеалната храна за недоносени, а често единствената храна за болни бебета.

  • Кърмата подпомага отделянето на мекониума (ненужните вещества) и отшумяването на бебешката жълтеница след раждането.

  • Сукането подпомага правилното развитие на съзъбието и челюстта.

  • Кърмените бебета до една година често са с по-ниско тегло от хранените с АМ, но и е по-малко вероятно да развият наднормено тегло по-късно. Кърмените бебета на една година са по-слаби от хранените с АМ и е по-малко вероятно да развият наднормено тегло по-късно.

  • Кърмата е по-лесно смилаема от АМ. Тя променя своя вкус в зависимост от храненето на майката и така подготвя детето за различните вкусове, с които ще се срещне в периода на захранването.

  • Кърменето удовлетворява и емоционалните нужди на бебетата. Те имат по-близък контакт с майка си,израстват по-уверени, независими, по-устойчиви към хранителни и други зависимости. Така кърменето създава основите на една стабилна връзка на доверие между родител и дете.

  • Кърменето на поискване (когато бебето проявява признаци на глад) е най-адекватния отговор на неговите естествени нужди. Това го прави по-спокойно и същевременно създава у него навика да яде, когато е гладно и толкова, колкото да засити своя глад.

В същото време предимствата на кърменето за една майка са както за нейното здраве, така и за нейното емоционално състояние:

  • След раждане, сукането на бебето спомага за по-бързото свиване на матката заради отделящия се хормон окситоцин.

  • Кърменето намалява риска от рак на матката и яйчниците, тъй като нивото на естроген e много нискo, т.е. стимулацията им е по-малка и те “почиват” през периода на кърмене. Вероятността от рак на гърдата също намалява.

  • Жените със захарен диабет са с понижени нужди от инсулин докато кърмят.

  • Кърменето намалява и риска от развитие на остеопороза през климактериума и е профилактика срещу редица други заболявания.

  • Кърменето е лесно, практично, не зависи от наличието на вода и електричество; можете дискретно да накърмите огладнялото си бебе практически навсякъде.

  • Кърменето успокоява майката. Специалната връзка и уникална близост, които се създават между нея и бебето, дават самочувствие на една жена – удовлетворение, увереност, гъвкавост и сили да се справи, особено в извънредни ситуации – болест, пътуване и др.

  • Кърменето подсилва самочувствието й, че прави най-доброто за храненето на своето дете.

Това е само малка част от дългия списък с предимствата на кърменето пред храненето с АМ. Бихте могли да направите свой собствен списък след проучване какво като бъдещи родители е важно за вас по отношение храненето и здравето на вашето дете?.

И дори да не сте успели да се подготвите по време на бременността с конкретните аспекти на кърменето и срещнете трудности, то това не означава, че няма да се справите. В крайна сметка, кърменето е най-вече умение, което се учи в действие. Винаги има начини, стига да има желание и малко късмет и упоритост.

Автор: Боряна Петърнишки

Източник: Фондация Карин дом

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,842 преглеждания

Comments are closed.