Особености при възпитанието на хиперактивното дете

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
hiperaktivno-dete

Дефицит на вниманието или хиперактивност – тези понятия намериха място в родителското ежедневие едва в последните години, и за децата, които днес са родители, доскоро бяха напълно непознати.

Когато обаче едно дете бъде диагностицирано с дефицит на вниманието и хиперактивност, тази диагноза остава с него през целия му живот. И не само това, цялото му ежедневие бива белязано от нейните особености.

Повечето родители изпадат в силно безпокойство, изпитват безпомощност и дори разочарование, тъй като те реално са първите и най-преки потърпевши от поведението на децата си. Те често изпитват сериозни затруднения в общуването с децата си, което може напълно да ги обезкуражи.

Редица експерти по възпитание и отглеждане на деца с дефицит на вниманието и хиперактивност споделят своите наблюдения с широката публика и дават полезни съвети за това как родителите да се справят с този проблем с любов и грижа.

Д-р Кери Чиапино от центъра за здраве New Life в Ню Йорк казва, че за хиперактивните деца с дефицит на вниманието са необходими повече любов, търпение и разбиране, отколкото за обикновените деца. От голяма полза за разгръщане на максималния им потенциал са спокойната семейна среда, разходките сред природата и целенасочената двигателна активност.

В днешно време има много ефективни и напълно естествени терапии, които изключват медикаментозното лечение. Добри резултати дава корекция в диетата и преминаване към изцяло органична храна, която не съдържа хранителни оцветители, консерванти, рафинирана захар и енергийни добавки. От значение е да се изключат и храни, съдържащи глутен, млечните храни и всички други, които потенциално съдържат алергени, които влошават състоянието на деца с хиперактивност и дефицит на вниманието.

Проучванията на съвременната медицина показват, че състоянието на хиперактивните деца се подобрява след активни физически занимания на открито, затова е от особена важност те да бъдат поощрявани да играят навън. Физическата активност спомага изразходването на натрупаната енергия да става по правилен начин. Наблюденията показват, че след такива занимания хиперактивните деца се концентрират по-лесно и по-качествено.

От съществено значение е хиперактивните деца да получават качествена почивка и достатъчно сън, за сметка на ограничаване на времето, прекарано пред монитора на компютъра или телевизора.

Д-р Тимъти Гън, педиатричен невропсихолог от Южна Калифорния, най-горещо  препоръчва родителите да се организират, да структурират и активно да участват в ежедневието на хиперактивното дете. От тяхното поведение зависи дали то ще свикне с ежедневните си задължения и дали изобщо ще ги приеме.

Според д-р Гън родителите трябва непрекъснато да окуражават и насърчават децата си както и да търсят подкрепа и съпричастност от други родители, чиито деца са диагностицирани със същите симптоми.

Ето няколко конкретни и практични съвети за родителите на деца с дефицит на вниманието:

 Статията продължава на следващата страница.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2

37,695 преглеждания

Comments are closed.