Опасната пластмаса

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

пластмасови шишета

Пластмасовите кутии, шишета, опакованата храна и какво ли още не са естествена част от ежедневието на съвременния човек. Някои от нас са чували, че не е хубаво да се използват пластмасови съдове, а за опакованата храна се знае доста, но по друга линия. Други може би са чели повече по темата и са чували за Бисфенол А и знаят, че ако той не присъства в състава на съответния продукт, значи няма проблем. Но каква се оказва истината?

 

Важно е да знаете:

 

  • Даже и пластмасовият продукт да не съдържа в етикета си Бисфенол А (Бисфенол А (BPA) е химическо съединение, което се използва главно в комбинация с други химикали при производството на пластмаси и смоли), това не означава, че в него може да слагате храна или напитки.
     
  • Възможно е пластмасата да не съдържа химикали, които да са вредни и да влияят на хормоните, но не е възможно потребителите да установят това сами.
     
  • Може да се защитите, като не претопляте храната си в пластмасова кутия

 

Премахването на химикала Бисфенол А от пластмасовите бутилки за бебета, бутилките за вода и други вид опаковани храни и напитка, успокоява много хора по отношение на  вредите от пластмасата. Те смятат, че не подлагат на потенциален риск здравето си и това на техните семейства.

Но нови проучвания показват, че етикетът без Бисфенол А, не означава, че продуктът е безвреден. Когато учените правят лабораторни тестове на повече от 20 топ марки на бебешки храни, както и на повече от 450 храни и напитки в пластмасови кутии и бутилки, те установяват, че фактически, те съдържат химикали, които действат като хормонен естроген, макар на повечето да пише, че са без Бисфенол А.

Тези проучвания предполагат, че вниманието на потребителите към Бисфенол А е погрешно насочено. Оказва се, че има хиляди химикали във всякакви видове пластмаса, които са точно като Бисфенол А. Наречени заместник на ендрокрина, тези химикали подават погрешно сигнал към клетките на тялото, че хормонният естроген е наоколо, а това може да причини различни проблеми свързани с развитието и репродукцията.  

 

Новина: Опакованата храна е убежище за вредни химикали!

Стюард Янингър, вице президент на компания, която работи върху разработването на безопасна пластмаса, казва: „В бебешките бутилки, пластмасовите опаковки и във всякакъв вид опакована храна може да се забележат тези неща.”

Посланието не е да се откажем тотално от пластмасата, въпросът е да се прави пластмаса без естроген. Пластмасата може да бъде безопасна.

Заради формата и размера си Бисфенол А успява да се нагоди към рецепторите на тялото, които разпознават естрогена. Естрогенът е ключовият хормон за развитието на подрастващото тяло и репродуктивната система, поради което химикалът в много държави е забранен за производство на бебешки продукти. Но, ако Бисфенол А може толкова лесно да манипулира рецепторите, то учените предполагат, че други химикали могат да направят същото.   

Янингър и колегите му решават да съберат всякакъв вид пластмасови опаковки и кутии. Разрязват ги на парчета и ги слагат в течност, която прилича или е сходна с храната и напитките. След това ги поставят в среда, която наподобява средата, в която се поставят, като микровълнова фурна, кипяща вода или ултравиолетова светлина. Накрая стигат до заключението, че се образуват вид ракообразни клетки, които се развиват бързо, ако са подложени на естрогенни химикали.     

Резултатите показват, че повече от 90 % от продуктите филтрират естрогенните химикали. След като са подложени на напрежение, почти всички пластмасови неща показват активност на естрогени, което важи и за ракообразните клетки.  

За сега на потребителите не е ясно кои пластмаси съдържат химикали, които разрушават хормоните, затова се придържайте към следния съвет: Избягвайте да подлагате на термично обработка пластмасовите кутии, както и да ги оставяте на слънце и да слагате в тях топли неща, ако планирате да ядете или да пиете съдържанието в тях.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

4,156 преглеждания

Comments are closed.