Научни опити за деца – част трета

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Научните опити са лесен и хитър начин да запознаете детенцето си с някои основни физични и химични закономерности, да му обясните законите в природата и да му покажете нагледно защо нещата около нас се случват точно така. Експериментите, изпълнени заедно, ви дават възможност да прекарате времето си, забавлявайки се и научавайки много нови неща. Предлагаме ви различни опити, които не изискват специални условия и подготовка, бързи и лесни са, но чрез тях дори вие самите може да си припомните нещо позабравено.

прочети част първа
прочети част втора


Експеримент „Вълшебно мастило”

Ще ви е нужно:

лимон

вода

малка чиния

бяла хартия

лампа

клечка за зъби

Изстискайте лимона в малката чиния заедно с няколко капки вода. Разбъркайте с лъжица. Потопете клечката за зъби в лимонената смес и след това напишете с нея нещо върху лист хартия. Когато изсъхне, надписът ще бъде невидим. Затоплете листа хартия, като го поставите над лампа за известно време. Нека страната, върху която сте писали, да е към лампата. Надписът с невидимото мастило бавно ще стане кафяв и ще се появи на листа.


Експеримент „Магнит”

Ще ви е нужно:

магнит

кламери

Закачете един кламер на магнита. След него закачете и втори. Вижте колко кламера може да закачите само на един магнит. Пробвайте този експеримент и с различни големини кламери, както и с кламер, който има пластмасово покритие.


Експеримент „Телефон”

Ще ви е нужно:

две хартиени чашки

връвчица

подострен молив

Пробийте дъното на всяка чашка точно в средата с помощта на молива. Нека дупката да е с големина, достатъчна, за да мине през нея връвчицата. Прекарайте връвчицата и завържете възелче. Направете това така, че възелчето да е вътре в чашата, а не от външната страна. Повторете и с втората чаша. Нека едната чаша е във вас, а другата – в партньора ви. Отдалечете се един от друг колкото се може повече. Доближете чашата към устата си и кажете нещо. То трябва да се чуе в другата чаша. Защо? Вибрациите на гласа ви преминават по връвчицата и достигат до втората чаша. Вибрациите се разпространяват като вълни по връвчицата и когато достигнат другата чашка, се „удрят” в нея и се превръщат в звук.


Експеримент „Яйце”

Ще ви е нужно:

пластмасова чашка

яйце

пластмасова лъжица

оцет

хартиена кърпа

Поставете яйце в пласмасова чашка и го покрийте напълно с оцет. Намерете място на чашката вкъщи – там, където може да не я мърдате поне четири дни. Оцетът ще разтвори черупката и тя ще се разпадне.


Експеримент „Дъга”

Ще ви е нужно:

Чаша вода

Лист хартия

Директна слънчева светлина

Поставете чашата с вода на директната слънчева светлина. Сложете до нея листа хартия и наблюдавайте как върху него се образува дъга. Ако раздвижите листа, ще видите различни отражения. Дъгата се появява, когато слънчевата светлина преминава през вода.


Експеримент „Картоф”

Ще ви е нужно:

покълнал картоф

кутия за обувки

ножица

камъчета

Изрежете малка дупчица отстрани върху по-късата страна на кутията. Поставете малко пръст в кутията, но само в единия край – противоположния на този с дупчицата. Наредете камъчетата, така че да бъдат препятствие по пътя към дупчицата. Сложете капака. Дръжте кутията на място с много светлина поне 4 седмици. Когато отворите кутията, ще забележите, че покълналите части на картофа са си проправили място до дупчицата, през която влиза светлината. Растенията имат клетки, които са чувствителни към светлината. Те им „показват” посоката, в която да растат – винаги към светлината.


Експеримент „Люлееща се кофа”

Ще ви е нужно:

кофа

въже

гумена топка

Завържете за дръжката на кофата въжето. Сложете топката в кофата. Отидете на място, където няма опасност да ударите някого (или нещо). Хванете кофата за въжето. Започнете да правите с нея големи кръгове и да я люлеете на всички посоки, така че кофата да се преобръща и с отвора надолу. Топката няма да изпадне от нея. Защо? Защото силата на извършваните от вас движения е равна на силата на гравитацията и двете се неутрализират. Така топката няма как да изпадне.


Експеримент „Яйце в бутилка”

Ще ви е нужно:

бутилка от сок

твърдосварено яйце

вряла вода

Обелете яйцето. Сложете бутилката в гореща вода или я подложете директно под чешмата. Хванете яйцето от по-широката му страна. Другата му страна поставете на гърлото на бутилката. Сега изстудете рязко бутилката. Ще се получи вакуум – въздухът рязко ще се свие и ще всмуче яйцето.


Експеримент „Вулкан”

Ще ви е нужно:

брашно

сол

готварско олио

вода

голяма купа

пластмасова бутилка

съд за печене

червена хранителна боя

течен прах за пране

сода бикарбонат

оцет

Смесете 6 чаени чаши брашно, 2 чаени чаши сол, 4 супени лъжици олио за готвене и 2 чаени чаши вода в купата. Разбъркайте добре, докато всичко се смеси. Поставете бутилката в средата на големия съд за печене. Оформете полученото тесто във формата на вулкан около бутилката. То ще прилепне към нея. Оставете върха на шишето непокрит със сместа. Сега напълнете бутилката почти догоре с топла вода. Капнете няколко капки червена боя. Сложете 6 капки препарат и 2 супени лъжици сода. Капнете бавно оцет. Вулканът ще започне да съска и да изхвърля червена лава. Защо? При смесването на сода и оцет се образува химична реакция.


Експеримент „Сол и пипер”

Ще ви е нужно:

Сол

Пипер

Пластмасова лъжичка

Вълнен плат

Наръсете върху масата сол и черен пипер и ги размесете. Сега искате да ги разделите? Това ще стене много лесно. Вземете пластмасовата лъжичка и я натъркайте добре с вълнения плат. Сега доближете до купчинката. Частиците на черния пипер ще започнат да подскачат и да се лепят по лъжичката. Защо? Черният пипер е по-лек от солта, затова солта остава на масата, а частичките на пипера, под влияние на статичното електричество, се преместват.


Експеримент „Звуци”

Ще ви е нужно:

Линия

Книга

Поставете линия върху края на масата – нека по-голямата част да стърчи навън. Поставете отгоре книга и затиснете. Дръжте здраво книгата и рязко натиснете линията надолу, за да подскочи. Би трябвало да чуете нисък звук. А ако пъхнете линията по-навътре под книгата и повторите, ще чуете по-висок звук. Защо? Когато частта на линията, която раздрусвате, е по-дълга, тя трепти по-бавно и произвежда нисък звук. Когато е по-къса, трепти по-бързо и произвежда по-високи звуци.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

15,178 преглеждания

Comments are closed.