Модели за здравни грижи за децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

tamburlini

УНИЦЕФ стартира кампанията за ранно детско развитие: „Чуй ме сега! Утре  

може да е късно!”. Конференцията се проведе на 1-2 юни в хотел Дедеман, София.

Тя цели да информира обществеността за важността на ранното детство и нуждата за

подкрепа, както и да набере средства за проекта на УНИЦЕФ „Училище за родители –

Да пораснем заедно”.

Една от лекциите, която беше част от кампанията, представи съвременни европейски модели за здравни грижи за децата. Лекцията водеше д-р Джорджио Тамбурлини – директор, Европейско училище за майчино и детско здраве, гр. Триест, Италия, член на Изпълнителния комитет на Международната педиатрична асоциация.

В нея се разискваха различни въпроси като дългосрочните последствия от ранното стимулиране и ранните определящи фактори на затлъстяването при децата и възрастните в пренаталния и неонаталния период.    

Храненето, социалната, психосоциалната и материалната заобикаляща среда от зачеването до първите години от живота имат много голям ефект не само върху изхода при раждане, но и върху здравето и развитието през бебешкия период и детството, както и през целия живот.

Един от социалните аргументи, които д-р Тамбурлини изтъкна беше, че неравенството започва рано и проявява тенденция към нарастване с времето. Ранната намеса е сред най-ефективните за намаляване на неравенството по отношение на здравето и развитието.

Наблюдения от европейските системи за грижи за децата показват, че:

 

  1. Всички страни с по-добри здравни резултати от Обединеното кралство имат значително по-голям брой здравни специалисти, които се грижат за децата (на глава от населението)
  2. Децата с продължителни заболявания обикновено имат педиатър, който координира грижите за тях с мрежа от специалисти

 

Това показва, че е необходимо да се преоцени обучението на всички членове на екипите, които се грижат за деца, като се гарантира, че учебните им програми включват нови знания и умения и модели на интердисциплинарна грижа.

Общопрактикуващите лекари трябва да имат задължително обучение по педиатрия, включително управление на остри и продължителни заболявания.

Екипите трябва да се състоят от обучени заедно общопрактикуващи лекари и педиатри, които работят с детски медицински сестри и специалисти, извършващи домашни посещения.

Този модел дава най-добра възможност за интегриране със социалните и образователните услуги, предоставя насоки за родителите и превантивна грижа, намалява ненужното хоспитализиране и лечение.

Инвестирането в първите години от живота е много полезно за децата и за цялостното здравно, социално и икономическо развитие на страната. Необходими са задълбочени и изчерпателни планове, които включват социални политики, насочени към майките и децата, както и организация за здравните услуги, която да гарантира грижа, насочена към майката и детето.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

2,386 преглеждания

Comments are closed.