Матрьошки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

“Ако в ръцете ви попадне една руска матрьошка и я отворите, вие ще видите, че вътре в матрьошката има друга матрьошка, само че по-малка и оцветена с друг цвят; ако отворите втората матрьошка, пред очите ви ще застане трета матрьошка, още по-малка от втората, оцветена по най-небивал начин. . . И така, като отхлупвате един по един липовите захлупци,
вие ще стигнете накрая до едно съвсем малко матрьошче, не по-голямо от грахово зърно, и то оцветено по свой неповторим начин. Макар и да са различни по големина и по цвят, матрьошките си приличат като две капки вода, защото са отронени от ръката на един и същи майстор и защото в последна сметка всичките се събират вътре в голямата пъстра матрьошка. Тоя принцип може да бъде срещнат много често и в самия живот, до голяма степен той се използува и в писането.”

Така изглеждат незабравимите цветни дървени фигурки, особено популярни у нас през 70-те и 80-те години на миналия век, видени и описани от писателя Йордан Радичков. Който веднъж е надниквал в матрьошката майка и е откривал в нея все по-малките и “деца” няма как да забрави усещането за забавление и изненада, което предизвикват те. Не може да не си ги спомняте?! Когато бяхме деца ни бяха много интересни и се чудехме как се побират една в друга.

Дори и днес, симпатичните дървени играчки предизвикват усмивки и вълнение, особено сред децата, които ги виждат за първи път, въпреки че вече не се намират толкова лесно, пък и може би единственото място, където със сигурност могат да бъдат намерени (за около 10 лева всяка) са сергиите в градинката до паметника на българския опълченец, пред столичния храм-паметник Александър Невски.

Матрьошката всъщност е дървена играчка, която стилизирана фигура, обикновено женска и се отваря по средата, а вътре в нея се съдържа следващата, по-малка, но сходна по форма и цвят фигурка, която също съдържа друга, още по-малка фигурка и т.н. Всяка една матрьощка съдържа повече от 6 “дъщерички”. Най-голямото семейство матрьошки се състои от 72 фигурки.

Въпреки че матрьошките се смятат за типично руски играчки, е известно че подобни предмети за игра са съществували и преди, в различни страни и континенти, например в Япония.

матрьошка, япония, вог, дървени играчки, русия, пожелание

Смята се, че матрьошката е създадена по образец на японски кукли изобразяващи седемте бога на щастието. През 90-те години на XIX век известният руски майстор дърводелец Василий Звьоздочкин създава първите матрьошки по скици на художника Сергей Малютин. Малютин ги изрисува в национални руски костюми.

Според друга версия матрьошката има индийски корени и за неин прототип е послужила японската дървена кукла-ниваляшка Дарума. Тя е изображение на древния индийски мъдрец Дарума (Bodhidharma на санскрит) . Учението му през Средновековието е било широко разпространено в Япония. Дарума призовавал за разбиране на истината чрез безшумно съзерцание и според легендите като отшелник в пещера, краката му били отнети заради неподвижността. Затова той е изобразяван по този начин.

Цветната дървена фигура бързо добива популярност и впоследствие става символ на руското изкуство. Разнообразието на персонажи е огромно. По време на Перестройката се появяват матрьошки с образите на руските държавни лидери, които се превръщат в истински хит.

матрьошка, вог, дървени играчки, русия, пожелание

Преди 3 години най-известните модни стилисти в света създадоха дизайнерски облекла за руски матрьошки по повод честването на 10-годишнината на руското издание на известното модно списание “Вог”.

Съществува поверие, че ако вътре в матрьошка сложите бележка с желание, то със сигурност ще се изпълни и колкото повече труд е вложен при изработването и, толкова по-скоро ще стане това. Матрьошката е символ на топлотата и уюта в дома.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Находка

12,683 преглеждания

Comments are closed.