Марина Врачева: Пробиването на ушичките при деца под тригодишна възраст не е препоръчително

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

marina obetsi

Какво е мнението ви за медицинските обеци?

България е една от малкото европейски страни, в които все още е позволено поставянето на обеци с ударен пробивен инструмент или така нареченият „пистолет“. В пистолета се поставят специално направени за тази цел обеци, наричани от нас „медицински“. Те са изработени от сплав, а не от медицинска стомана или благороден метал. Много често с времето те променят цвета си и се окисляват. Това е първата причина, поради която не препоръчвам носенето им повече от две седмици след манипулацията, а в случаите, когато зачервяването след поставянето не отшумява до третия ден, препоръчвам и по-ранна смяна. При системата на пистолета обицата пробива ухото ( тя е заострена в единия край) и се закрепва на ухото с щифт, наречен „винтче“. Именно тези особености биха могли да създадат проблеми – обицата може да се забие в кожата зад ухото, а винтът много често враства или разранява задната страна на висулката на ухото. Друг много чест причинител на възпаления е влязъл в дупката косъм от немирната детска коса, който се спира във винта и именно заради него не може да излезе, оставайки като дразнител в дупката. Затова препоръчвам скоро след поставянето на медицински обеци подмяната им с малки халки, изработени от хипоалергенна стомана или благороден метал, които обаче да не притискат ухото, да имат достатъчно място за движение и същевременно да са максимално прибрани до висулката на ухото, за да се избегне закачане.

А след пробиването? Какви мерки трябва да бъдат взети, за да се избегнат тези негативни последици?

Един от най-старите народни методи за поддръжка на новопоставени обеци е като мястото се третира с марля, напоена с урина. Това се прилага три дни по три пъти на ден, но не повече, тъй като пикочната киселина е силна и би могла да изгори детското ухо. Съвременен метод за оздравяване е като върху пробитото място се капва физиологичен разтвор, което е желателно да се прави две седмици по три пъти на ден, както и измиване на дупките с антибактериален сапун, може да се използва и мехлем, който съдържа пантенол. Не препоръчвам мазане с антибиотични пасти, тъй като, ако не бъде замърсено, мястото е здраво и не се налага третирането му с медикамент.

Какво бихте посъветвали родителите, които държат да пробият ушичките на детето на всяка цена, а самото то отказва да се подложи на процедурата?
За мен децата са малки хора със свои виждания и право на избор. Поставянето на обеци е продукт на суетата, а не жизненоважна интервенция. Ако детето не е склонно да се подложи на тази манипулация, смятам, че не е редно да бъде карано насила. В желанието си да избегнат отказ, повечето родители избират да поставят обеци на децата си под тригодишна възраст, застрашавайки донякъде здравето им. Въпреки че пробиването на уши изглежда безобидно, би могло да крие много рискове. Затова съветвам родителите да обмислят добре тази стъпка.

Интервюто взе: Ася Георгиева

Вижте още:

Пробиването на ушите при момиченцата – да или не?

С деца на сватба

Плуването – кога и защо да запишем детето си на уроци?

Детската раздразнителност или разсеяност могат да се дължат на… липсата на магнезий

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2

28,137 преглеждания

Comments are closed.