Днес е Световният ден за правата на човека

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

World-Human-Rights-Day

На 10 декември отбелязваме Световния ден за правата на човека. Приетата на тази дата през 1948 г. Харта за човешките права се смята за неформална конституция, гарантираща правата на човека. Тя признава човешките права и свободи като дадени по рождение, осигурява равноправие и гарантира защита от насилие, лошо отношение и наказания, които засягат човешкото достойнство. Общите усилия на международната общност за гарантиране правата на човека продължават и днес.

ООН е приела шест договора за основните човешки права: Международен договор за гражданските и политическите права; Международен договор за икономическите, социалните и културните права; Договор срещу насилието; Договор за превенция на расовата дискриминация; Договор за превенция на дискриминацията на жените; Договор за правата на децата.  Според документа  не може да има дискриминация по признаците пол, раса, цвят, религия, език, възраст, характер, мислене, национална или общностна принадлежност, материално положение.

Основните човешки права са групирани в няколко кръга: Първият включва сигурност на живота и собствеността, свобода на религиозните и етичните възгледи, свобода на мисълта и възгледите, политически права. Вторият кръг права включва правото на труд, на справедливо и равнопоставено заплащане, зачитане на честта и достойнството, социални права. Третият кръг съдържа правото на живот в чиста среда с оглед на технологичното развитие, правото на защита на тайната на личния живот с оглед на достъпността на данните в интернет, свобода в областта на изкуството и науката, потребителски права, право на защита в областта на медицината и биологията.

Концепцията за тези права постоянно се развива и въпросът заема важно място в дневния ред на всички страни. Но правителствата сами не могат да се справят с тази задача – нужно е съдействие от всички институции, както и от цялото общество. В тази връзка е особено важно всеки отделен човек и обществото като цяло да осъзнаят, че са отговорни за гарантирането и прилагането на човешките права.

През 2016 г. Съветът по правата на човека към ООН отправи 35 препоръки за подобряване на правата на децата у нас.  Мониторингът беше част от доклад, наречен Универсален периодичен преглед, който се прави веднъж на 4,5 години. Това е уникален механизъм на ООН, въведен през 2008 г., който цели подобряването на правата на човека в страните членки на Обединените нации.

През април тази година Български хелзински комитет публикува годишния си доклад за състоянието на правата на човека в България. В него се  изтъкват  основните проблеми в България за 2017 г., сред които: не са гарантирани  най-високите стандарти за превенция и защита срещу насилието над жени, дългоочакваната реформа в детското правосъдие не се състоя и през 2017 г., деинституционализацията продължи да губи темпо и остана в застой, особено на децата с увреждания до тригодишна възраст, продължава да се допуска и дори одобрява речта на омраза спрямо някои от най-уязвимите групи в обществото, ситуацията на нулева интеграция на бежанците в България продължава,  не е отбелязан  значим напредък по проблемите на равноправието на ЛГБТИ хората, остават сериозни проблеми с  гражданският достъп до затворени институции с цел мониторинг на правата на човека.

 

НМД

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,385 преглеждания

Comments are closed.