Ден на Европа

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

europe day

Днес, 9 май, се отбелязва Международният ден на Европа.

През 1985 година ръководителите на страните от Европейския съюз, на свое заседание в Милано, решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. В България с Постановление 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г. е прието 9 май да бъде обявен като Ден на Европа.

На 9 май 1950 г. Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, представя своята декларация пред международната преса в Париж. С нея той призова Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството на въглища и стомана и така да направят първите усилия за „създаването на европейската федерация”. Той предлага да се учреди наднационална европейска институция, отговаряща за въгледобивната и стоманодобивната индустрия – сектор, който по това време е бил в основата на военната мощ. Това би направило една бъдеща война на практика невъзможна.

В този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. Доскоро повечето страни са били във военен конфликт помежду си. Това предложение остава в историята като „Декларацията на Шуман” и се счита за основополагащо за днешна Обединена Европа. На 9 май 1950 г. всъщност е направена първата стъпка към създаването на ЕС. Така на 18 април 1951 г. се стига до създаването на Европейското обединение за въглища и стомана. В него взимат участие Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург, като по този начин се учредява първата европейска общност.

На 9 май се отбелязва и още един празник – Денят на победата над хитлеристка Германия и фашизма. На 1 май 1945 г. съветската армия навлиза в Берлин. Немското радио обявява, че Хитлер е мъртъв, а на негово място застава адмирал Карл Дьониц. Един милион немски и италиански войници в Италия и в Австрия се предават. Три дни по-късно дивизиите в Холандия, Северозападна Германия и Дания капитулират. На 7 май група немски военни лидери подписват предварителен протокол-капитулация в Реймс. На 8 май Чърчил и президентът Труман обявяват края на войната в Европа. На 8 срещу 9 май представители на Немското главно командване в присъствието на представители на Върховното командване на Съюзните сили и Върховното главно командване на Съветските войски подписват в Берлин окончателен акт на капитулация, изпълнението на който влиза в сила от 24 часа на 8 май. Сталин обявява края на войната.

Днес е и Летен Свети Николай (Летен Никулден). Празникът е въведен от християнската църква през 11 в., когато са преместени светите мощи на Николай Чудотворец от Балканските земи в град Бари в Италия. Св. Николай се ражда през 3 век в град в малоазийската област Ликия и още от детски години проявява истински християнски добродетели. По-късно той става архиепископ на град Мира в Ликия (Мала Азия). Умира на 6 декември 342 г. (Зимен Никулден). Мощите му  се пазят в града до 1087 година. Сред народа празникът се почита за предпазване от суша, градушки и наводнения. Не се работи никаква домашна или полска работа, за да не се разгневи светецът и да накаже хората с природни бедствия. На някои места из страната се изпълнява и молебен за дъжд. Проготвя се курбан за плодовита година и дъжд.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

1,940 преглеждания

Comments are closed.