Да отглеждаме билки и подправки у дома

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Харесвате ли пресен лук и ароматен свеж магданоз в салатата си? Чудите ли се как да запазите свежи подправките от магазина? Има един начин винаги да разполагате със свежи билки вкъщи – като сами ги отглеждате. Пролетта е идеален сезон за това начинание. Билките не се нуждаят нито от много място, нито от специални грижи. Всъщност, не ви е нужна градина, можете да започнете с няколко саксийки на прозореца. Убедихме ли ви? Вижте как да си отгледате свежи подправки у дома.

Билките са ароматни растения, използвани в кулинарията, козметиката и медицината. Силният аромат на билките се дължи на етеричните масла, които се намират в листата и цветовете им. Приятната миризма е по-осезаема и силна в топли дни.


Кои билки да предпочетем?

Повечето билки не се нуждаят от специални грижи. Можете да ги посадите в градината (ако имате такава) или в саксия на прозореца или на балкона. Нужни са слънце, обикновена почва и не твърде често и обилно поливане. Това се дължи на факта, че много билки, като например розмарин, лавандула, мащерка, произхождат от сух и горещ климат. Те определено не обичат преполиването, затова се уверете, че ги поливате, когато наистина са сухи.

Готварските билки са добро начало за начинаещия билкар. Чудесно и мотивиращо е, че можете да ги използвате в кухнята почти веднага след като сте ги засадили. Започнете с магданоз, босилек, мащерка, градински чай. Когато увереността ви нарасне, добавете розмарин, лайка, лавандула, керевиз (едногодишно растение с мек вкус от семейството на целината, моркова и магданоза, използвано обикновено за подправяне на леки храни като птиче месо, морски дарове, зеленчуци. Съставка е във френската подправкова смес „fines herbes”. Някои готвачи го наричат „магданоз на гастронома“).


Ето и най-известните билки и подправки, с които можете да стартирате новото си начинание:

– Пресен лук

– Копър

– Магданоз (предпочита по-сенчестите места или шарена сянка)

– Мента

– Босилек

– Риган

– Мащерка

– Розмарин

– Лавандула

– Лайка

– Градински чай

– Керевиз


Отглеждане на билки вътре в къщата

Билки за засаждане обикновено се продават във всеки по-голям супермаркет. Със сигурност ще ги намерите в добре заредените магазини за цветя или в градинските центрове. Когато избирате растенията, уверете се, че са здрави, не са преполяти или пък изсушени. Пресадете ги в подходящи саксии и полейте. Билките обичат слънце и достатъчно светлина. Изберете прозорец, който е осветен от слънце поне за няколко часа през деня. Същевременно, ако е много горещо и слънчево, внимавайте силното слънце да не изсуши деликатните и нежни млади листа.

Повечето билки са подходящи за отглеждане не само на двора, но и вътре в къщата. Все пак, като начало, пропуснете кориандъра, тъй като растението понякога излъчва странна миризма. Спокойно обаче можете да го изнесете на слънчево място в саксия на балкона.


Билки за деца

Можете да включите и детето си в отглеждането на билки. Посадете заедно синапени семена, от които се добива горчица. Нужна е опаковка от яйца и поставен в джобчетата й навлажнен памук. В памука поставете по няколко семенца. Позиционирайте на слънчево място и изчакайте около седмица. Семенцата трябва да покълнат за този период. След това ги оставете да пораснат. След като това стане, можете да използвате растението в различни сосове, сандвичи, салати.


Отглеждане на билки навън

За да отглеждате билки на открито, не ви е нужна голяма градина. Билките не изискват много място и обикновено ви е достатъчно едно малко ъгълче, за да се поберат в него няколко различни вида билки.

Изберете слънчево добре осветено място. Също така, тъй като билките са нежни деликатни растения, добре е мястото да не е ветровито. Може би ще се наложи да го обезопасите по някакъв начин. Това може да стане чрез специална оградка или предпазна стена. Редовното поливане е важно, но само ако периодът е сух, т.е. недъждовен. Иначе билките ще изгният от твърде голямото количество вода. Не забравяйте, че дъждът полива растенията вместо вас.


Ползите от билките

Билките могат да ви донесат много повече ползи от ароматизирането на ястията. Малко известен факт е, че някои билки разсейват привличащите насекомите аромати. Ако отглеждате билки, на балкона или в градината ви ще преобладават чувствително по-малко пчели, пеперуди и други насекоми. Също така, следващият път, щом страдате от възпалено гърло, наберете си няколко листа градински чай и направете от тях запарка с 200 мл. вряща вода. Оставете да изстине за 10-15 минути и направете гаргара.

За да почистите добре дъската за рязане и кухненските плотове, наберете си шепа розмарин. Наситнете го и го смесете с лимонов сок и сол. Със сместа натъркайте замърсените места. Отварата от лайка е прекрасно средство за подсилване на косата. На русите коси тя придава невероятен блясък и подсилва оттенъците. Отварата от розмарин има същия ефект, но при тъмни коси.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

18,678 преглеждания

Comments are closed.