Болезнени гърди

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

kurmene

Често кърмещите майки страдат от болка в гърдите. Обикновено, когато се появи едностранна или двустранна болка в гърдите на кърмачка лекарите поставят диагноза мастит (инфекция на млечната жлеза). Това състояние най-често се лекува с антибиотици. Но преди това има някои неща, които всяка кърмеща жена трябва да знае за болезнените гърди.
На първо място, не всяка болка в гърдите означава мастит. Защото болката може да е резултат от други състояния и не единствено от инфекция. В тези случаи антибиотикът не са правилното лечение. Освен това, антибиотиците имат странични ефекти, особено за майката (след като много ниски дози от него попадат в млякото и антибиотикът почти не засяга бебето). Каква може да бъде причината за болката в гърдите?

1. Болка, обособена около зърното или такава, която тръгва от зърното и се разсейва по цялата гърда. Обикновено болката от разранени или раздразнени зърна се проявява и като разсейваща се болка по цялата гърда. Ето защо е важно да третираме болезнените зърна адекватно преди да започнем да приемаме всякакви лекарства за болка в гърдите. Когато се справим със зърната болката в гърдите ще изчезне напълно.

2. Кандида. Понякога болката в гърдите може да бъде причинена от кандида (гъбички, млечница). Причината за това идва от факта, че гъбичките причиняват разранени зърна, а те от своя страна могат да са причина за болки в гърдите. В този случай трябва да се овладее гъбичната инфекция и разранените зърна и едва след това, ако болката продължава, да се обърнем за помощ за болките в гърдите. Обикновено, след излекуване на гъбичната инфекция, болката в гърдите отшумява.

3. Запушени канали. Млечните канали понякога биват запушени. Това състояние не се лекува медикаментозно и обикновено отшумява от само себе си чрез кърмене още през първите 24-48 часа. Педиатрите смятат, че това състояние се проявява при майки с обилно количество кърма и бебе, което трудно засуква. Понякога причината е в къса юздичка на езика на бебето. Това състояние се овладява лесно, стига да се диагностицира бързо, преди да е навредило на кърменето.

4. Мастит. Това е най-често срещаната причина за болки в гърдите. Обикновено маститът се усеща като болезнена буца в едната или двете гърди. Зачервяване на мястото на инфекцията и оток. Болката при мастит е много по-силна отколкото при запушени зърна. Често състоянието е съпроводено с висока температура и често гърдата се зачервява. Точна както при запушените зърна, маститът се среща при жени с обилни количества кърма и бебе, което засуква трудно. Маститът не изключва преглед на бебето за къса юздичка на езика, тъй като това може да е причината за недоброто засукване. Маститът може да се овладее без задължително медикаментозно лечение.

Ако жената е в това състояние от около 12-24 часа и не се подобрява през следващите 12 до 24 часа, след преглед от специалист (мамолог, консултант по кърмене), майката бива насочена към антибиотично лечение. Но на практика, повечето майки се подобряват без лекарства. Не бива да изчаквате прекалено дълго, ако състоянието ви не се подобрява, тъй като инфекцията може да доведе до абсцес.

Кои антибиотици са подходящи за лечение на мастит? Тези, които са най-ефективни при бактериите, причиняващи състоянието – стафилококус ауреус. Ето защо амоксициклин не е подходящ за лечение на мастит и ако жена, приемаща амоксициклин, за да лекува мастита си, е почувствала облекчение, това означава, че състоянието е било подвластно на лечение без антибиотика. Цефалексин, клоксацилин, фликлоксацин, клиндамицин, ципрофлоксацин, котримоксазол, ванкомицин (пиеман интравенозно). Последните два се дават при инфекция с устойчиви на метицилин стрептококус ауреус. Трябва да е ясно, че никой от тези антибиотици не изисква майката да спре кърменето: нито един от тези антибиотици не е причина са прекъсване на кърменето. Всъщност, най-доброто лечение за мастита е регулярното качествено изцеждане на гърдите, каквото може да се осигури единствено чрез кърмене. Това е начинът да се намали задържаното мляко в гърдите. Понякога маститът е толкова болезнен, че майката не може да кърми бебето, но с напредване на лечението и намаляване на болката трябва да продължите с кърменето.

Обикновено, 24 часа след началото на лечението, болката отминава, температурата спада, а бучката в гърдата може да стои още седмица-две. Трябва да се следи дали размерът й намалява и ако е така, значи всичко в лечението се движи по план. Ако размерът й не намалява, трябва отново да посетите вашия лекар.

5. Абсцес на гърдите. Тази дума предизвиква паника почти винаги у всички пациенти. Но всъщност абсцесът означава, че имунната система на майката е успяла до накъде да се справи с инфекцията. Тялото й е овладяло инфекцията и е предотвратило разпространяването й.
Абсцесът представлява буца в гърдата и усещането е, че буцата има течност в нея. Не е нужно абсцесът да е болезнен при допир, но боли, ако се натисне. Често се бърка с млечна киста, която обикновено не боли, освен ако не е нараснала много бързо на размер. Най-доброто лечение за млечна киста е да се направи аспирация на млякото и след това да се остави в покой, като се продължи кърменето.

Лечението на абсцес е дренаж, а най-добрият дренаж се прави не с разрез (както повечето лекари предпочитат да го лекуват), а чрез катетър. Това се прави след преглед с ултразвук за локализиране на абсцеса и дрениране на течността с катетър.

Още:

noah7  Кърмене на бебе с алергия към белтъка на млякото

nachalo-na-kurmeneto  Достатъчно мляко ли получава бебето ми и как да увелича

fimozata  Фимозата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

6,888 преглеждания

Comments are closed.