Безпокойството при малките деца: част 2

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

crazy girl

Разбрахме вече защо се случва, сега да видим и

Какво да правим
Ако нещо подлудява детето ви, постъпете, както ви диктува инстинктът – гушнете го и го уверете, че всичко е наред. Но не спирайте дотам. Дайте воля на въображението си как да му помогнете на преодолее страховете си. Ето няколко съвета, които биха могли да ви помогнат:

Признайте страха му                                                                                                          Някои от притесненията на малките деца – страхът, че ще ви загуби, например – са съвсем нормални и отричането им би било нереалистично. Преди да се втурнете към банята, да речем, кажете му „Знам, че се плашиш, когато не можеш да ме виждаш, но бъди спокоен, че си на безопасно място“. Уверете го, че се грижите и за собствената си безопасност: „Не бих направила нищо опасно, трябва да бъда добре, за да мога да се грижа за теб“.

Изговорете нещата                                                                                                          Малките деца имат много активно въображение и ограничени езикови умения, затова нищо чудно, че имат проблеми да артикулират какво точно изпитват. Помогнете на мъничето си да изрази емоциите си, като говорите за тях. Бъдете директни и кратки. Дълъг, сложен разговор само би го объркал още повече. Ако се сбръчква от ужас при вида на новата си плюшена играчка, попитайте го „Как се чувстваш, тъжен или изплашен?“

Ако се е изплашило ужасно от въображаемо същество под леглото, проучете какво точно го плаши толкова: чудовището има ли големи крака, много ли са му зъбите, издава може би ужасяващ звук? Веднъж намери ли думите, с които да опише страховете си, уверете го, че всичко е наред и ще му помогнете уверение да ги преодолее.
Говорете и за другите му емоции: „Изглежда много се вълнуваш от посещението в зоологическата градина, това ли ти  едно от любимите места?“ И се старайте да давате на детето  равно внимание, когато е радостно и уверено в себе си и когато е притеснено от нещо.

Подгответе го
Ако малкото ви детенце се притеснява, когато среща нови хора или отива на непознато място, помогнете му да преодолее страха си предварително. Отправяйки се към рождения ден, на който сте канени, например, кажете му имената на всички, които ще присъстват и които познава и обяснете кои нови хора ще срещне там.

Карайте бавно
Промените са трудни за всички, но за малките деца това важи с особено голяма сила. Вместо просто да оставите малкото си в непозната среда или в компанията на нови за него хора, подходете по-плавно към ситуацията. Ако се вкаменява, когато го поставяте да си играе в пясъчника, например, влезте заедно с него и го оставете да загребва с кофичката си, настанено в скута ви. Веднъж успокои ли се, можете да прекарате още няколко минутки до него, играйки си с пясъка, после се преместете в края и най-сетне си седнете на близката пейка.

Упражнявайте раздялата
Научете детето си как да понася разделите с вас с малко ролева игра. Когато е спокойно и в настроение за забавления, нагласете кухненски таймер на една минута и напуснете стаята. Помолете го да гледа часовника и се появете обратно веднага щом алармата иззвъни. Ако е твърде трудно да ви гледа как излизате, нека то отиде в другата стая, а вие останете до часовника.

Следва прдължение

Източник: Baby Center

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

859 преглеждания

Comments are closed.