Аелита Андре

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

 

Аелита е само на четири години, но вече я наричат професионален художник, двойник на Пикасо, наследник на Джаксън Полак, както и на други известни художници. Но какво кара критиците да отличават творбите на малката Аелита от обикновените детски картини, които така или иначе всеки малчуган рисува?

Отговорът се крие в простото наблюдение, че произведенията на Аелита просто не приличат на рисувани от дете, а от голям човек, истински художник, и то добър, с ясна творческа концепция и собствено присъствие на бялото платно. Аелита вече има собствен стил в изкуството, както и талант, рядко срещан на тази възраст. Специалистите определят творчеството й като принадлежащо към вид сюрреализъм, близък до този на Пикасо и Салвадор Дали.

Детето живее в Мелбърн с родителите си Ника Калашникова и Майкъл Андре. Те, разбира се, са много щастливи от успехите й. Казват, че най-хубавото е, че Аелита не просто има особен талант, но и твори с много удоволствие и тръпка. Тя рисува откакто е навършила година и половина и никой не я е учил на това. Въпреки че родителите й са художник и фотографка, те никога не са насърчавали специално детето си към творчески занимания, Аелита съвсем сама посяга към четката.

За щастие дарбата й не остава незабелязана. Аелита вече има самостоятелна изложба в галерия „Агора”, Манхатън, Ню Йорк – тя е открита през юни месец тази година. Нарича се „Чудото на света” и още от първия ден на откриването си събира множество желаещи да се запознаят с изкуството на малката художничка. Картините са наситени с много цветове, витални и свежи са, от тях лъха живот, чиято радост е по детски усетена. Емоцията присъства във всяка една от тях. Вдъхновени са от природата – по начин, по който само децата могат сензитивно да я оценят. Творбите са нарисувани върху големи платна, като често върху тях са прикрепени детски играчки или други предмети.

Още преди официалното откриване на изложбата ценители са купили 9 от картините на детето. Цените стигат до 9000 – 10 000 долара. Най-скъпото произведение досега е картина, на която е изобразена съветската орбитална станция “Мир”. Тя бе продадена на търг в Хонконг за 24 000 долара. Тази огромна сума определено е признание и знак, че интересът към тези картини не се дължи единствено на детската крехка възраст на художничката и куриозността в цялата история.

Още когато е само на две години, друга галерия, намираща се в Мелбърн, излага творби на малката Аелита. Магията в рисунките й е забелязана и оценена още тогава, така че в известен смисъл днес тя вече има опит в сферата на професионалното изкуство. Любопитно е, че първоначално управителя на художествената галерия не е знаел, че творбите са на невръстен автор. Просто му били представени абстрактни картини на неисвестна художничка, с която той така и не се запознал. След като одобрил и аранжирал изложбата, родителите разкрили чии са картините и на колко години е авторката им. 

Без съмнения това, което наистина заслужава възхищение, е концентрацията и спонтанността на детето. И все пак, ако забравим за миг крехката възраст на Аелита и погледнем реално на творчеството й, какво всъщност са нейните картини – просто детска мацаница, машина за пари, гении или спонтанност в цвят? Решението оставяме на вас…

Професионалното мнение на изкуствоведа Весела Ножарова по въпроса вижте тук.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Находка

1,461 преглеждания

Comments are closed.