5 токсина в домакинството, от които трябва да се отървете

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

За да почиствате дома си, не е нужно да го замърсявате с химикали. Следващата ви акция по почистване на дома или заниманията ви по направи-си-сам могат да минат и без да тровите въздуха си или да цапате местния водоизточник. Повечето от нашите по-безопасни алтернативи, дори ще ви спестят пари. Научете кои са петте най-сериозни замърсителя във вашия дом и нетоксичните им варианти, които можете да предприемете. 

За да пестите пари, да защитавате здравето си и да бъдете отговорни към околната среда дръжте далеч от дома си тези токсични наематели.


Материалът е предоставен от: www.organichno.com


1. Синтетичните пестициди и препарати против вредители

Химическите препарати за борба с плевелите и вредителите са удобство, но трябва да ги избягвате както вътре у дома, така и извън къщата си. (И не се хващайте на такива, които само претендират, че са “естествени”.) Учените вече са установили връзката на хербицидите с различни форми на рака, включително и Неходжкинов лимфом, а инсектицидите могат да причинят увреждане на мозъка при децата. “Сега е добро време в годината, за да започнете методика без химически препарати върху тревните площи и градината”, казва Фил Лендриган, MD, международно признат лидер в областта на общественото здраве и директор в Детски Здравен център “Маунт Синай”. “Няколко глухарчета, лютичета или други малки цветенца в средата на тревната ви площ няма да я загрозят.”

По-добрата алтернатива:

Борбата с вредителите у дома е проста. Само трябва да почиствате добре трохите, да затваряте плътно храната в кутии и буркани и да използвате дървени клинове или фугиращ пистолет, за да запечатвате входните процепи за вредителите. Ако пък това ви се вижда сложно, може да поставите на различни места у дома биопрепарати против вредители. У нас такива са продуктите на немската марка ARIES, която е сертифицирана по стандартите на BDIH и Eco Control. Може да ги намерите в Zoya.bg , Балев Биомаркет и Елемаг.

Замислете се дали не харчите твърде много пари за химикали за вашите тревни площи? А пестицидите и химическите торове убиват здравето на почвата и не й позволяват да усвоява дъждовната вода, което може да бъде причина за наводнения. Опитайте се да заместите тревния чим с растения, които са местни за вашия район и не изискват много поливане и поддръжка.

Ако сте твърди почители на перфектната тревна полянка, тогава трябва да плевите на ръка или с биологични методи. Малко допълнителни упражнения ще се отразят благоприятно на зимните тлъстинки тук-таме по тялото ви.


2. Антибактериалния сапун

За антимикробния агент Триклозан – синтетичен продукт, който се използва в антибактериалните сапуни – се смята, че нарушава функцията на щитовидната жлеза и нивата на хормоните при хората, а когато се смеси с отпадните води, може да предизвика полови промени сред обитателите на водоемите. Също така здравните експерти смятат, че прекалената употреба на този и други антибактериални агенти предизвикват свръхпопулацията на бактерии, резистентни към антибактериално лечение.

По-добрата алтернатива:

Проучванията показват, че добрия старомоден сапун и топлата вода убиват също толкова микроби, колкото и един антибактериален сапун. Ако трябва да използвате дезинфектант за ръцете си, вземете продукт на натурална алкохолна основа, но не такъв с Триклозан или друг вид синтетика в състава си.

Вече има голямо разнообразие на натурални и био сапуни, от които да избирате. Ние ще ви обърнем внимание на българската марка FREEN – сапуни, които не само са родно производство, но ще ви очароват с деликатни аромати и меко усещане за кожата. Може да ги намерите в почти всеки биомагазин.


3. Синтетичните аромати 

Ароматите, вероятно, са най-често срещания токсин в домовете ни. Използват се едва ли не за всичко – перилните препарати, омекотителите за тъкани, почистващите препарати и дезинфектантите, освежителите за въздух, дезодорантите, шампоаните, спрейовете за коса, геловете, лосионите, слънцезащитните продукти, сапуните, парфюмите…

Може да ви отнеме доста време и усилия, за да ги избягвате, но си заслужава. Зад думички като “аромат” или “парфюм”, изписани на етикетите на продуктите може да се крият стотици вредни химикали, за които има данни, че действат канцерогенно, нарушават ендокринните и репродуктивните процеси, а са използвани дори в ниски концентрации.

По-добрата алтернатива: 

Използвайте продукти без аромат, особено що се отнася до измиващите се сапуни и перилни препарати. Избягвайте всякакви освежители за въздух или дезодоранти. По думите на д-р Ан Стейнеман, изследовател от Университета във Вашингтон “Тези продукти нито почистват, нито дезинфекцират въздуха, а само увеличават опасните химикали, който вдишваме. Вместо химически освежители за въздух, по-добре проветрявайте с добра вентилация и също може да сложите на няколко места в дома си сода за хляб”. Упорития мирис на застояло може да премахнете като поставите купичка с бял оцет в стаята.


4. Агресивните продукти за почистване 

Не е ли иронично, че когато “чистим” домовете си, всъщност замърсяваме въздуха си като използваме силни агресивни агенти, някои от които са канцерогени? Така например амонякът може да предизвика астматични пристъпи, а почистващите средства за фурната или тези за отпушване на каналите могат да причинят ужасни увреждания на децата, ако влезнат в контакт с тях.

По-добрата алтернатива: 

Може да отнесете всички налични препарати, чийто състав се чете като учебник по химия в център за депониране на токсични отпадъци и да ги замените с еко препарати от естествени съставки каквито са Alma Win или EDL Nature.

Ако миризмата на оцет не ви притеснява, може да се доверите и на бабините методи за почистване: 

– Универсалното почистващо средство – една част бял оцет и девет части вода – ще убие 90% от бактериите и много спори, обяснява експертът Дона Дюберг, асистент професор в клиничнта лаборатория на университета “Сейнт Луис”. Напръскайте го и оставете да изсъхне хубаво. Ще се изненадате от резултатът! Ако използвате този разтвор, ще почиствате не само замърсяванията, но и неприятната миризма в тоалетната например.

– За почистване на прозорци и стъкло, в спрей бутилка смесете една част бял оцет с една част вода. Почиствайте със стари вестници вместо с домакинска хартия или парцал. 

– За почистване на фурната след като сте готвили месо, първо минете с гореща вода и обикновен сапун, а след това завършете с воден разтвор на оцет.


5. Асфалтовите алеи, покрити с въглищен катран 

Ако имате намерение тази пролет да направите настилка на алеите в двора ви, избягвайте асфалта, тъй като той съдържа каменовъглен катран като уплътнител. Въглищния катран съдържа полициклични ароматни въглеводороди или ПАВ, които, според проучванията показват, че могат да бъдат канцерогенни, токсични и мутагенни. Дъждовната и снежната вода улавят тези токсини и ги вкарват директно в питейната ви вода през местния ви водоизточник – кладенец, река и пр. Това е все едно някой да ви изсипе в кладенеца моторното си масло от колата.

По-добрата алтернатива:
 

Най-добрите материали за полагане на алеите са чакъл или друг вид порести материали, защото позволяват на дъждовната вода да попие в земята, където се филтрира и няма да залее директно водоизточника ви. Ако все пак предпочитате черни равни алеи, направете настилката с мастик асфалт и избягвайте всеки продукт, съдържащ въглищен катран или ако на него пише просто “настилка за алеи”.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

3,803 преглеждания

Comments are closed.