5 домашни рецепти против целулит

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

coffee-albanuova

За целулитът са изписани милиони статии, давани са хиляди чудодейни рецепти, които обещават бързо и безвъзвратно отърваване от него. Но „портокаловата кожа“ си е онзи женски приоритет, с които повечето от нас се сдобиват без време и си носят цял живот. Но ако не можем да го унищожим до последната клетка, то поне можем да полагаме грижи кожата на бедрата, където обичайно той се концентрира с особена упоритост, да изглежда по-еластична и гладка.

Целулитът обикновено се появява около и след 20-тата година и е пряко свързан с храненето и двигателния режим на жените. Смята се, че диета богата на въглехидрати, предизвиква увеличаването на портокаловата кожа, но от значение е и наследствения фактор. При мъжете целулитът е рядко срещана „екстра“.

Целулитът често се възприема като козметичен дефект, но в действителност той представлява натрупване на отпадъчни продукти, вода и мазнина в подкожния слой. С разрастването си той притиска кръвоносните и лимфните съдове и нарушава целостта на съединителната тъкан на кожата.

 

Домашните средства, които ви предлагаме да опитате срещу целулита, са лесни за прилагане у дома, а и какво по-добро време да обявите война на целулита от началото на пролетта.

 

Желатин

Желатинът подпомага производството на колаген, а както всички знаем, колагенът е основният фактор, отговорен за еластичността на кожата. Желатин под формата на прах се използва в кулинарията и може да се намери във всеки магазин за хранителни стоки. Приемането му в домашни условия може да става под формата на добавка към любимата ви напитка, разбира се, не е препоръчително да е бира или друга газирана напитка, но ако го разтворите в малко студена вода и след това го прибавите към любимия ви домашно приготвен сок от целина или моркови, определено тялото ви ще му се зарадва много. Веднъж дневно по 1-2 ч.л. желатин на прах ще съживи кожата не само в онези участъци, които са поразени от целулит, но ще подобри тургура на кожата изобщо, на лицето също. Друг благоприятен ефект от приемането на желатин е въздействието му върху ставите и ставния хрущял. Вярно е, че до тези места достига твърде малка част от така приетия желатин, след преминаването му през стомашно-чревния тракт, но е за предпочитане пред химически синтезираните фармакологични продукти, които в повечето случаи дразнят стомаха.

 

Ленено семе
Лененото семе подпомага производството на колаген, а той стяга кожата. За да се освободят всички ценни съставки на лененото семе е добре то да се приема под формата на брашно. Най-добре смелете 2 с.л. лененото семе и го смесете с чашка  кисело мляко – това може да замести сутрешната ви закуска. Добре е да мелите лененото семе непосредствено преди употреба, но ако си приготвите по-голямо количество и го съхранявате в плътно затворен съд, полезните му качества ще се запазят поне за седмица. Използвайте семената като добавка в салати и сурови блюда.

 

Пчелен мед
Масажът с мед изисква малко повече усилия в домашни условия, но този метод има невероятно въздействие върху кожата. Нанесете тънък слой мед върху проблемните участъци и започнете да притискате към кожата пръстите на суха ръка и да отлепяте. В началото меда е течен и това упражнение е лесно, но след няколко минути консистенцията му се променя и съпротивлението се увеличава. Продължете масажа, докато меда побелее напълно. Създава се ефект на вакуум, който подобрява кръвообръщението и затопля масажираното място, което пряко въздейства върху целулитните депа. Постепенно от приятен, масажът става леко болезнен, но именно това е моментът, в който е най-ефективен. Масажът е добре да продължи между 5 и 10 минути. Измийте с топла вода и намажете с хидратиращ или антицелулитен крем. След масажът кожата е зачервена, а на следващия ден може да забележите малки синини, не се притеснявайте от тях, това вероятно са спукани повърхностни капиляри, които ще се заличат до ден-два.
Добре е да направите 15 масажа за месец, т.е. през ден. Пробвалите твърдят, че видим ефект има още след третата процедура.

 

Прясна краставица
Краставиците са известни най-вече с изключително високото си съдържание на вода, витамини и минерали. Те имат хидратиращо и възстановяващо действие за организма, без да го товарят с излишни калории. За разлика от желатина, краставиците използвайте външно, като за целта ги нарежете на тънки слайсове (най-лесно става с картофобелачката) и с така получените ленти налагайте местата с целулит. Оставете да действа докато парчетата краставица засъхнат и паднат сами или около 10-15 минути. Пряката хидратация стяга кожата и я прави по-еластична. Посредством краставичните компреси се намаляват видимите грапавини в участъците, където има целулит.  Ако прилагането на този метод ви се струва разхищаващ в този сезон, когато цените на краставиците достигат цените на пилешкото месо, можете за използвате само обелките от тях, те съдържат всичко, което и останалата част от зеленчука.

 

Утайка от сварено кафе
По същата причина, поради която утайката от кафе се използва за масаж на кожата срещу стрии, тя се използва и при целулит. Кофеинът подобрява кръвообръщението в горния и среден кожен слой, заздравява кръвоносните съдове и подобрява тонуса и еластичността на кожата, подпомага изхвърлянето на токсините от организма и ускорява изгарянето на мазнините. Правете масаж на засегнатите участъци от целулит с утайката от кафе докато сте под душа като я използвате в чист вид или я смесите с различни масла като бадемово, ментово или чист зехтин. Масажът с утайка от кафе и растително масло има и още един приятен ефект – работи като ексфолиант.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

25,713 преглеждания

Comments are closed.