4 игри, които ще развият усещането за допир у детето

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
senzorni-uprajneniya

Игрите са важни за развитието на детския мозък от най-ранна възраст. Те са от особена важност както за бебетата, така и за малките деца, но са и от важно  значение и за децата в предучилищна възраст и началните класове.

Игрите, които развиват сетивността  – допир, зрение, слух, вкус и мирис, не изискват специални ресурси, пособия и играчки. В повечето случаи дари най-простичките подръчни материали ще свършат отлична работа, а често са достатъчни и само вашите две ръце.

Ето с кои четири игри можете да подпомогнете развитието на сензорните възприятия у децата:

1. „Буба лази“

Можете внимателно и нежно да гъделичкате бебето по гушката, гърдичките, крачетата и ръчичките с пръсти, а можете да използвате и малко меко перце. От бабите ни знаем и една скоропоговорка, която много харесва на бебетата да слушат по време на това упражнение и често предизвиква усмивки у тях, а и искрен смях при по-големите: „Буба лази, буба лази, нещо тражи. Гъди-гъди-гъди.“

2. Театър на пръстите

Да разигравате сценки от любими приказки и истории за по-големите деца с пръстите си е едно от любимите им неща. Можете да угасите лампите и само срещу светлината на една настолна лампа да поставите своето представление направо върху стената. На следващ етап хванете ръчичките на детето и правете заедно фигурите, а след време го поощрете то само да прави упражнението.

3. Нежен дъжд

При това упражнение вземете детето в скута си с гръб към вас. То много наподобява масаж на гръбчето. С леки, ритмични движения потупвайте гръбчето на детето с пръсти като докосвате тялото на детето от върха на главичката до кръста. От време на време правете по-силни и отривисти потупвания. По време на това упражнение можете да си припявате заедно с детето някоя любима детска песничка.

4. Познай какво нарисувах? 

Помните ли онази игра от вашето детство? Да, точно така – с показалец рисувайте различни фигурки но гръбчето на детето и го накарайте да познае какво сте нарисували или коя буквичка или цифричка сте изписали. Това упражнение е подходящо за деца в предучилищна възраст и в началните класове. Определяйте нивото на трудност според възрастта на детето.

Дейностите, които ще развият усещането за допир у детето ще подпомогнат неговото цялостно физическо развитие и укрепването на емоционалното му здраве. Те са забавни за малки и големи и са невероятна възможност всеки родител да се свърже още по-трайно и дълбоко със своето дете чрез силата на докосването и думите.

www.purvite7.bg

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

9,891 преглеждания

Comments are closed.